Kotłownie

Serce Twojej instalacji

     Wybór źródła ciepła i sam jego zakup jest najważniejszą i zarazem najbardziej kosztowną częścią instalacji centralnego ogrzewania. W gąszczu informacji, reklam i opinii obiektywnych bądź stronniczych bardzo łatwo wybrać produkt z możliwościami, których nigdy nie wykorzystamy, a będziemy musieli za nie zapłacić.  Poniżej przedstawiamy zagadnienia pomagające w dokonaniu najekonomiczniejszego wyboru.

Zaznaczam, że według najnowszych przepisów wchodzimy w erę kotłów 5 klasy i ecodesign więc kotły zasypowe potocznie nazywane „śmieciuchami” nie będą opisywane poza jednym wyjątkiem.

Czym palić ? A może nie palić ?

     Urządzenia do ogrzewania domów możemy podzielić na:

  • kotły na węgiel (ekogroszek)
  • kotły na biomasę (drewno kawałkowane, zrębki, pellet, słoma, zboże)
  • urządzenia na prąd (kotły elektryczne, pompy ciepła, promienniki)
  • kotły gazowe na gaz płynny i ziemny

 Biomasa

     Ekologiczna, odnawialna, czysta. Taka właśnie jest biomasa. Aktualnie wśród kotłów 5 klasy najbardziej popularny jest pellet czyli bardzo drobny brykiet drzewny sprzedawany w workach. Pellet razem ze zbożem w stosunku do reszty paliw stałych użytkuje się bardzo komfortowo. Kotłownia jest czysta, popiołu niewiele i można go stosować do nawożenia roślin w ogrodzie. W trakcie użytkowania jest szansa na wystąpienie jednej niedogodności, którą można wyeliminować już na wstępnym etapie doboru. Ze względu na kaloryczność pelletu Kocioł  „nie trzyma” ciepła tak jak jego odpowiednik ekogroszkowy i w czasie wysokich spadków temperatury zewnętrznej będzie starał się utrzymywać zadaną temperaturę kosztem temperatury w pomieszczeniach, także należy go przewymiarować aby uniknąć tego typu problemów. Wpływ na taki stan rzeczy ma np. zmiana rodzaju pelletu bez ponownego skalibrowania kotła, słaba izolacja ścian zewnętrznych, nieszczelność budynku.
     Wśród biomasy do wyboru mamy jeszcze kotły na gaz drzewny, zrębki i biomasę niedrzewną czyli zboże i słomę. Jeżeli chodzi o zrębki i zboże to możemy powiedzieć o właściwościach i użytkowaniu podobnym jak przy pellecie z tą różnicą, że zboże jest bardziej kaloryczne i tańsze ale trudniej dostępne, a do zrębek trzeba zastosować dedykowany palnik. Jeżeli mamy dostęp do drewna kawałkowanego wysezonowanego to kocioł na gaz drzewny przy zastosowaniu bufora c.o. dużej pojemności sprawi, że koszty miesięczne będą naprawdę niskie ale powinniśmy pamiętać o tym, że trzeba doliczyć koszty własnej robocizny.
 
     Osobny akapit chciałbym poświęcić kotłom zasypowym 5 klasy opalanymi biomasą niedrzewną. Po zaostrzeniu przepisów w październiku 2017 roku producentom zabroniono produkowania kotłów o klasie niższej niż piąta. Kotły zasypowe na węgiel i drewno  zostały „odstrzelone” z dnia na dzień ale producenci po wprowadzeniu kosmetycznych zmian w konstrukcji zaczęli produkować te kotły jako przeznaczone do spalania zborze i słomy. Oczywiście większość nabywców takich urządzeń będzie w nich paliła czym dusza zapragnie więc według doniesień z rynku rozwiązanie to może zostać obwarowane dodatkowymi przepisami.

Węgiel (ekogroszek)

     Ekogroszek to po prostu węgiel o odpowiednio drobnej frakcji. Największym plusem jest to, że w porównaniu do innych paliw jest bardzo kaloryczny. Szczególnie polecany do domów nieocieplonych lub o cienkiej izolacji. Kocioł ekogroszkowy szybko „łapie” temperaturę i ją utrzymuje nawet przy dużych mrozach (oczywiście przy prawidłowo dobranej mocy). Największym minusem dla użytkowników są niedogodności wynikające z fizyki węgla, a mianowicie pył węglowy, który sprawia, że kotłownia szczególnie wykończona glazurą po prostu nie wygląda. Kolejną niedogodnością jest fakt, że musimy mieć gdzie składować i utylizować popiół, którego objętości mogą równać się nawet objętości spalanego węgla.
Jeżeli chcemy mieć czystą kotłownię i budujemy nowy budynek lub istniejący jest dobrze ocieplony to z ekogroszku możemy nie być zadowoleni.

Prąd

     W porównaniu z niektórymi krajami Europy zachodniej ogrzewanie za pomocą kotłów elektrycznych w Polsce z uwagi na wysoką cenę 1 kWh mija się z celem w większości przypadków. Kotły elektryczne mają zastosowanie głównie w domkach letniskowych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz podniesienia temperatury w domu podczas chłodnych nocy.

Na szczęście w tym dziale są jeszcze pompy ciepła, które są przeciwieństwem kotłów elektrycznych. Szczegółowo omówiliśmy je tutaj.

Gaz ziemny, płynny

     Kotły na gaz ziemny wykorzystujące technikę kondensacyjną łączą ze sobą ekonomiczność i ekologiczność. Kocioł gazowy w porównaniu do pelletowego czy ekogroszkowego kosztuje zdecydowanie mniej. Jeżeli porównamy miesięczne koszty również pozytywnie się zaskoczymy. Do niewątpliwych plusów możemy dołączyć możliwość montażu w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, a że wyglądają naprawdę schludnie to w wielu przypadkach zamiast zabudowane są wyeksponowane. Żeby nie było tak kolorowo dodajmy, że jeżeli nie mamy dostępu do gazu ziemnego to pozostaje nam gaz płynny, który jest sporo droższy oraz zmuszeni jesteśmy na wynajem bądź kupno zbiornika magazynującego.  Zadowoleni będą również Ci, którzy dbają o naszą planetę , ponieważ kotły gazowe emitują do atmosfery głównie parę.
 
Tanio, oszczędnie i ekologicznie. Kotły gazowe to nasz typ.